Co to jest nawyk

WRÓĆ

aby go zmienić trzeba zrozumieć czym jest i po co jest. Nawyki mają swoje jasne i ciemne strony. Powstały w wyniku ewolucji, aby nasz gatunek mógł przetrwać, na pewno z dwóch powodów:

1. oszczędnościowy, aby w wyniku automatyzacji czynności móc oszczędzać ciężko kiedyś dostępną energię oraz

2. związany z doznaniami w ciele, które są przyjemne lub nieprzyjemne, móc nas wspierać lub chronić.

Ponieważ, aby chciało nam się przetrwać jako gatunkowi ludzkiemu natura wymyśliła coś co chcemy powtarzać, przyjemne doznania szczególnie w obszarze odżywiania, rozmnażania się oraz dbania o siebie. Tu szczególnie powszechnie mówimy o mechanizmie nagrody. Jak jest nam źle to sięgamy po coś słodkiego i w ciele pojawiają się miłe doznania, czasami jest to seks lub pójście na masaż.

Natomiast ewolucyjnie nieprzyjemne doznania mają chronić nas przed niebezpieczeństwem i pojawiają się, gdy jemy coś co nam nie sprzyja, jesteśmy w obecności kogoś kogo nie lubimy, bo nam zagraża lub zmuszamy się do zrobienia czegoś czego nie lubimy, bo na przykład tracimy niezbędną energię. To wszystko dzieje się w obszarze mózgu zwanego limbicznym.

Jeżeli nie mamy uważności/świadomości w czynnościach, które robimy, a najczęściej nie mamy to wpadamy, w często uzależniającą grę reakcji na doznania. Pragniemy przyjemnych doznań, odczuwamy niechęć do nieprzyjemnych doznań. Świadomość, uważność możemy nakierować na doznania z kory przedczołowej, która we współczesnych czasach wydaje się być w częstym konflikcie z tym co dzieje się układzie limbicznym.

Kora przedczołowa dała nam świadomość czasu – przyszłego i przeszłego, natomiast układ limbiczny działa w obszarze tu i teraz. Zatem dzieje się tak, że to co sobie zaplanujemy np. dnia następnego, nie może się wydarzyć, bo będąc już w momencie, który mamy zaplanowany nasze doznania przekierują nas na zupełnie inny tor.

Na szczęście, jako ludzkość cały czas szukamy metod, systemów i sposobów, jak sobie z tym radzić. Często dzieje się to po jak najmniejszej linii oporu, aby oszczędzać energię, w związku z tym nie zawsze te metody działają. Ale jest to również zależne od tego jako głęboko zakorzeniony mamy dany nawyk.

W tym przewodniku, będziemy próbować sobie pomóc poprzez różne sposoby praktycznego działania.

← Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.