Nawyk podjadania – sposób 2
szczególnie, gdy nie chce się jeść. Związany zazwyczaj ze stresem (nieprzyjemne doznania), jakimś bodźcem (np. siadamy przed telewizorem), okolicznościami (np. powrót domu – bezpieczeństwo), gdy pojawiają się rzeczy, których nie chcemy (np. strata pracy) oraz emocje z tym związane i tak dalej.
Ten nawyk może zacząć Ci sprzyjać, jeżeli sumiennie wykonasz poniższe zadania. Szczególnie konieczne jest to w przypadku, gdy chcesz ruszyć z miejsca i schudnąć.
Zadanie 1 – wsparcie najbliższych, bez niego będzie Ci ciężko cokolwiek zmienić. Zatem poproś wszystkie osoby, które z Tobą mieszkają na spotkanie. Odpowiedź im o swoim problemie/wyzwaniu, np.: przychodząc do domu nie mogę się oprzeć podjadaniu słodyczy, które mamy w domu. Umów się, że znikają one z miejsc, o których wiesz, jeżeli ktoś z domowników potrzebuje mieć coś słodkiego, niech trzyma to w sekretnym miejscu. Podziękuj za pomoc.
Zadanie 2 – wszystkie niekorzystne, niesprzyjające Twojemu zdrowiu pokarmy trzeba usunąć z domu. Wszelkie słodycze, słodzone, słone orzeszki, musli słodzone, czekoladki, serki homogenizowane, bombonierki (nawet te na prezent), batony (chyba, że mają dobry skład na etykiecie!!), tak zwaną „zdrową” żywność, która ma np. obniżoną zawartość tłuszczu. Jeżeli jest Ci trudno zidentyfikować jedzenie, które może Ci nie sprzyjać, zrób mi listę tych rzeczy, a ja postaram się Ci pomóc. Te pokarmy najlepiej rozdać, oddać lub dać domownikom do skrytek i tajemnych miejsc o których nie wiesz.
Zadanie 3 – teraz czas na wspierające Cię przekąski, poniżej przedstawiam Ci listę zakupów przekąsek, jeżeli wolisz gotowe produkty oraz listę zakupów i przepisy na sprzyjające przekąski, do zrobienia w domu. Lista jest Twoim wyborem, nie zmuszaj się jeżeli czegoś bardzo nie lubisz. Pamiętaj! Jedzenie to przyjemność i niech taką pozostanie tylko w innej bardziej sprzyjającej Ci formie.
Zadanie 4 – Gotowość. Co oznacza uprzedzanie Twojego nawyku podjadania, potrzebujesz zawsze gotowej odpowiedzi na Twój nawyk. Wiesz już, że podjadanie nastąpi, zatem owoce, warzywa i to co przygotujesz sobie wcześniej już czekają. Nawyk nie może Cię zaskoczyć, a nawet jak już to i tak dom masz wyczyszczony z pokus, do sklepu nie będzie Ci się chciało iść, to może rozwiązaniem będzie jakaś ciekawa herbata ziołowa?
PRZEPISY dostosowane do Twoich potrzeb
Mądrze dobrane, zdrowe zamienniki mogą pomóc zmienić Twoje preferencje smakowe. Jeśli przyzwyczaisz się do jedzenia domowych lodów bez dodatku cukru, możesz zacząć pragnąć tego zamiast tych kupionych w sklepie.
Potem może następnym krokiem będzie przejście na świeże owoce, gdy masz ochotę na coś słodkiego. Nadal masz do czynienia z głodem, ale robisz postępy w kierunku nadania priorytetu zdrowszej żywności.
W końcu możesz zacząć pragnąć jeść same owoce, w większości przypadków pragnienie owoców nie jest to dla nikogo zbyt dużym problemem. Owoce zawierają dużo fito-składników, bardzo potrzebnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.
Z tych powodów najlepszym rozwiązaniem jest wybór alternatyw dla niesprzyjającej Twojemu zdrowiu żywności. Alternatywą są pokarmy, które zawierają głównie pełnowartościowe składniki, które można przygotować w domu i które nie są wyjątkowo kaloryczne.
Oto, co należy zrobić:
Krok 1: Zdecyduj, czy chcesz jeść naturalne przekąski
Prawdopodobnie więcej przyjemności sprawi Ci zjedzenie pełnotłustych naturalnie przyrządzonych lodów w rozsądnej ilości niż kompulsywne, automatyczne pochłaniane pudełka „zdrowego zamiennika”, który pozostawia dziwny chemiczny posmak. Badania pokazują, że tak zwane „zdrowe zamienniki” doprowadzają do sytuacji, że jesz ich więcej (najczęściej są to produkty z obniżona ilością np.: tłuszczu). Pamiętaj! bez względu na to, jakie są twoje cele, absolutnie masz prawo od czasu do czasu pozwolić sobie na naturalne lody czy naturalną słodycz (czekoladę, cukierki etc) lub coś słonego.
Zanim więc zdecydujesz się na domyślną alternatywę dla „śmieciowego” jedzenia, zastanów się, czy naprawdę chcesz jeść naturalne przekąski. Zapytaj siebie:
Kiedy ostatnio je jadłaś/eś ?
Czy naprawdę jesteś głodna/y? A może po prostu masz ochotę na jedzenie?
Czy myślisz, że możesz jeść powoli, uważnie oraz przestać, w momencie, gdy będziesz czuła, że Twój żołądek jest pełny w około 80 procentach?
Czy po spożyciu naturalnych słodkości (np. lodów) będziesz w stanie czuć się szczęśliwą/ym i zadowolona/ym? A może częściej czujesz się winna/y i żałujesz?
Jeżeli zdecydujesz się zjeść naturalną słodką, tłustą lub słoną przekąskę to ciesz się tym. Delektuj się tym, a potem ruszaj dalej. Napisz nam o tym na grupie FB.
Jeśli jednak zdecydujesz, że naturalna przekąska nie jest tego warta lub że tak naprawdę nie chcesz jej jeść, aż tak bardzo, idź na zamianę, która jest zarówno zdrowa, jak i satysfakcjonująca.
I pamiętaj, niejedzenie niczego też jest opcją. Jeśli nie jesteś naprawdę głodna/y, może się okazać, że wykonanie jednej z czynności wymienionych wcześniej pomoże złagodzić podjadanie.
Krok 2: Zaspokój głód zdrowszym substytutem.
Zakłócenie cyklu łaknienia jest kluczowe, ale opanowanie tego wymaga czasu i praktyki.
I bez względu na to, jak bardzo jesteś w zgodzie ze swoim apetytem, emocjami i nawykami żywieniowymi, nadejdą chwile, kiedy będziesz mieć na coś ochotę, naprawdę poczujesz głód i będziesz chciał/a innego wyboru.
Wtedy przydają się zdrowe alternatywy dla „śmieciowego” jedzenia.
Poniżej przepisy i listy zakupów oraz kilkanaście opcji zamienników od tych bardziej pracochłonnych do najmniej, czyli kupienia gotowych naturalnych przekąsek w sklepie:
1. PRZEPISY I LISTA ZAKUPÓW – poziom WYMAGAJĄCY